Korekta po czasie nie powstrzyma blokady
Już samo podejrzenie nierozliczania i nieodprowadzania należnego VAT daje podstawę do przyjęcia, że istnieje uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego.
Sprawa dotyczyła blokady rachunków bankowych spółki, czyli tzw. STIR. A trafiła do sądu administracyjnego, gdy szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), postanowieniem z 4 sierpnia 2021 r. utrzymał w mocy jej przedłużenie na ponad 2,5 mln zł na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzy miesiące.
Skarga spółki w pierwszej instancji okazała się skuteczna. Co prawda Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że tzw. blokada krótka była uzasadniona.
Jednak w jego ocenie wydając postanowienie o przedłużeniu terminu blokady nie uwzględniono istotnej okoliczności tj, że spółka złożyła bowiem deklaracje VAT-7 wraz z wyjaśnieniami przyczyn korekty i pliki JPK_VAT za weryfikowany okres.
Sąd uznał, że w kompetencji szefa KAS mieściła się analiza deklaracji podatkowych i plików JPK_VAT w powiązaniu z przepływami na rachunkach bankowych zarówno podmiotu kwalifikowanego jak i jego kontrahentów. I jeśli w rzeczywistości zadeklarowany przez skarżącą podatek należny był zgodny z wyliczonym w wyniku analizy ryzyka, to przesłanka ustanowienia blokady, co do zasady odpadła.
Z tym stanowiskiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta